Co a jak v Indii

 

Jak udržet věci při cestování co nejdéle použitelné

Batohy se při přesunech dají ochránit povlaky-pláštěnkami na ně určenými. Je dobré si vyčlenit jedno oblečení zvlášť na cesty a dlouhé přejezdy vlaky či autobusy. Prádlo se nevyšisuje tak rychle, pokud ho budete na sluníčku sušit naruby.
Varnou spirálu lze vyčistit tak, že povaříte vodu s vymačkaným citrónem.

 

Rady pro časté cestovatele

Závěsná toaletní brašna učiní cestovní koupelnu přehlednou a po ruce. Stejně tak červená lékárnička se spoustou kapes a příchytek.


 

Fotografování

Filmy se dají v Indii běžně koupit. Diapozitivy méně běžně, ale také. V internetových kavárnách a turistických místech Vám vypálí Vaše digitální snímky na CD.



Komáři

Jestli v hotelu jsou komáři poznáte podle červených flíčků na zdech po předchozích návštěvnících, kteří je tu rozmázli. Puštěný větrák přes noc zabraňuje komárům v létání. Vonné tyčinky komárům také nevoní. Ve vysokých horách komáři nejsou. Moskytiéra je vhodná spíše pro lidi často cestující. V Indii je k dostání asi za 100 Kč. V Čechách jsou dobré přípravky Autan – sprej, krém či tyčinka. V Indii krém Odomos, spreje, spirály, přístroje do zásuvky.

Antimalárika huntují orgány a proto je na Vašem zvážení, zda je brát až při indikaci či preventivně. V Indii je můžete pořídit za zlomek ceny oproti Evropě.
 

Pitná voda

Voda z kohoutku se v Indii nedoporučuje pít. Na většině míst, která v Indii navštívíte, se dá koupit balená voda. V lepších restauracích a hotelech někdy mívají filtry na vodu (zeptejte se číšníků jestli je voda filtrovaná) Cestovatelé často nejedí ovoce, které se nedá loupat, však po důkladném omytí v pitné vodě je příjemným zpestřením indického jídelníčku.

 

Keramický filtr na vodu

Keramický filtr je pomůcka do oblastí, kde není k dispozici pitná voda. (hory, neobydlené či odlehlé oblasti) My jsme ho používali i na jiných místech a snížili jsme si tak náklady na naši cestu. Filtr se nám vyplatil nejvíce při delším pobytu na jednom místě. Při cestování je jednodušší koupit vodu balenou. (při ceně za filtr 3500 Kč a 1 litr vody v Indii 7 Kč se vrátí asi za 500 litrů)


 

Nejčastější zdravotní komplikace cestovatelů

Trávící potíže potkávají mnoho cestovatelů a chvíli trvá než si žaludek Evropana v Indii zvykne. Je vhodné si přivézt něco pro vás osvědčeného, nebo se poradit s lékárníkem, doktorem či jinými cestovateli v Indii.

Průjem je také reakcí na to, co obsahuje indická strava. Nejčastěji během jedno či dvou dnů odezní a tělo se očistí od infekce. Ideální je v tento čas necestovat a dát si dietu – nemastné, nekořeněné jídlo. Dobré jsou Marie Gold biskuits od společnosti Britania, či suché housky (pao). Z léků máme vynikající zkušenosti s Endiaronem.

Únava může vás zastihnout pokud dostatečně nedoplňujete sůl, cukr a další minerální látky, co tělo potřebuje. V Indii toto vše odchází z těla ve zvýšené formě potem a je třeba doplňovat – dosolovat jídla, pít čerstvé džusy a jíst ovoce. Léčba je odpočinek a voda s vymačkaným citronem, pomerančem, cukrem a solí. Takto by únava do dvou dnů měla odeznít.

Potničky – pupínky z pocení. Ideálně předejít volným bavlněným oděvem. Ve vedrech se nenalívat vodou přes den, ale na večer. V Indii jsou běžně dostupné různé pudry k zasypání.

Pokud chodíte často bosí (např. po chrámech) osvědčil se nám FootCare Cream od společnosti Himalaya.

Při dlouhých pobytech v horké Indii možná uvítáte velký výběr vlasových olejů a krému, které zvlhčí a zjemní vysušené vlasy.